ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Przejście graniczne Hrebenne – Rawa Ruska.

Odprawa odbywa się w systemie całodobowym, przejście otwarte dla międzynarodowego ruchu osobowo-towarowego bez ograniczeń, do przejścia prowadzą dwie drogi: polska droga krajowa nr 17 (w przyszłości droga ekspresowa S17) i ukraińska droga magistralna M09.

Cerkiew unicka pod wezwaniem św. Mikołaja w Hrebennem

(W bezpośrednim sąsiedztwie zajazdu)

Zabytkowa drewniana cerkiew unicka pw. św. Mikołaja. Wzniesiona w 1685 roku, do której dobudowano babiniec w 1797 roku.

Cerkiew mieści się na stromym wzgórzu w centrum Hrebennego. Jest to najstarsza budowla sakralna w regionie. Zbudowana jest na planie trójdzielnym, każda część jest trójkondygnacyjna, wzniesiona na planie kwadratu i nakryta ośmiobocznymi kopułami na zwieńczeniach których znajdują się latarnie.

Pierwotne gontowe pokrycie dachu zostało zastąpione obecnie blachą. Tuż za prezbiterium znajduje się czworoboczna zakrystia, dobudowana na przełomie XVIII i XIX w. We wnętrzu cerkwi szczególną uwagę przykuwają pozostałości z ikonostasu ubogaconego starymi ikonami i ozdobnymi kartuszami. Obok cerkwi stoi drewniana, dwukondygnacyjna dzwonnica z XVII w.

Po dziś dzień w Hrebennem, w każdą niedzielę w cerkwi odprawiane są nabożeństwa w dwóch obrządkach: katolickim oraz unickim.

Współrzędne geograficzne zabytku: 50°16’50″N 23°34’46″E.

Zalew w Hrebennem

Piękny, malowniczy zalew mieszczący się tuż obok przejścia granicznego. Akwen wodny zlokalizowany jest na zachód od hotelu co sprawia, że można podziwiać bajeczne zachody słońca nad zalewem.  Widok z okien hotelowych na zalew. Możliwość wypożyczenia łódki i łowienia ryb na zbiorniku.

Szlak Turystyczny „Po Bunkrach Linii Mołotowa”

Szlak niebieski, jego długość wynosi 21,5 km. Szlak wiedzie z Hrebennego aż do Huty Lubyckiej.

Opis szlaku. http://www.lubycza.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=16&menu=41&strona=1

Kilka słów o szlaku: Bardzo ciekawy szlak umożliwiający poznanie wielu obiektów z tzw. „linii Mołotowa”. Do zwiedzania konieczne latarki, obiekty te składają się bowiem z kilku poziomów, w środku jest ciemno! Najwięcej obiektów odnaleźć można w rejonie Lubyczy Królewskiej (Dęby, dojście jednak bardzo trudne, prowadzi przez pola uprawne, Teniatyska i Huta Lubycka), oraz w rejonie Brusna i Horyńca. W 2010 r. szlak ten włączono do szlaku „centralnego”.

        Miejscowości na trasie szlaku: Hrebenne PKP – Lubycza Królewska – Krągły i Długi Goraj – Huta Lubycka – Wola Wielka – Wielki Dział – rezerwat „Źródła Tanwi” – Nowe Brusno – Podemszczyzna – Horyniec Zdrój PKP.

        Podstawowa długość szlaku: 50 km.

Kornie

(odległość od noclegu 6 km)

Kościół (1910), dawniej cerkiew unicka św. Paraskewy. Drewniana dzwonnica (XVIII w.). Cmentarz unicki z bruśnieńskimi nagrobkami.

Prusie

(odległość od noclegu 8 km)
Cerkiew w Prusiu została wybudowana w 1887 roku, a obecnie wykorzystywana jest jako kościół rzymskokatolicki.

Tajemnicze ruiny (Werchrata)

(odległość od noclegu 10 km)

Wśród lasów rozciągających się na północny zachód od Werchraty, na jednym ze wzgórz znajdują się tajemnicze ruiny monasteru, czyli klasztoru obrządku wschodniego.

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/4040,werchrata-tajemnicze-ruiny-monasteru.html

Kościół w Werchracie

Cmentarz z okresu I Wojny Światowej w Werchracie

Popularną rozrywką na Roztoczu są spływy kajakowe.

Więcej informacji na stronie poniżej.

http://www.magiczneroztocze.pl/turystyka/atrakcje/144-splywy-kajakowe-na-roztoczu

Szumy nad Tanwią (Susiec)

(odległość od noclegu 36 km)

Jedno z najpiękniejszych miejsc Roztocza i Polski. Będąc na Roztoczu nie można ominąć tego miejsca.

http://www.magiczneroztocze.pl/turystyka/atrakcje/5-szumy-na-tanwi